KRM 3023

a.            Menyediakan rancangan pelajaran harian (RPH) mengenai kemahiran tajuk ukuran.
b.            Penyediaan merangkumi proses pengajaran dan pembelajaran menggunakan RPH di atas, andaikan beberapa orang murid anda dikenalpasti mengalami kesukaran dan miskonsepsi.
c.            Sediakan catatan refleksi yang mengesan masalah ini.
d.            Menyediakan alat bantu mengajar (ABM) yang bersesuaian untuk mengatasi masalah berkenaan berdasarkan refleksi yang dibuat dalam rancangan pengajaran dan pembelajaran anda.

1.0          Pendahuluan
Kerja kursus ini adalah hasil dari perbincangan berpasangan seperti yang diminta oleh soalan tugasan kerja kursus KRM 3023 Asas Ukuran. Persediaan mengajar ini adalah diantara persediaan mengajar yang telah dilaksanakan dalam bilik darjah. Kemahiran yang dipilih adalah merangkumi Asas Ukuran Panjang dan melangkaui hingga kepada pengiraan.

Pada pendapat kami, menjadi tanggungjawab seorang guru untuk mengajar kemahiran ini secara menyeluruh terlebih dahulu. Dengan pengajaran secara menyeluruh terlebih dahulu, maka dapatlah guru menyediakan pengetahuan sedia ada kepada murid. Di samping itu, asas pengukuran yang diajar pada kali ini melibatkan pengukuran secara realiti atau maujud. Dengan pengajaran begini, maka murid dapat mengalami pengalaman yang sebenar.

Bahan-bahan yang digunakan untuk pengajaran dan pembelajaran tajuk ini amatlah mudah dan senang didapati. Oleh kerana, ini akan memudahkan guru mengajar dan menyampaikan isi pengajaran dengan lebih berkesan.Semoga dengan Pesediaan Mengajar yang dibuat ini akan memberi manafaat kepada semua untuk mengkaji semula dan memikirkan bahawa selain menyediakan pengetahuan kemahiran yang diajar, guru harus menyediakan pengetahuan sedia ada untuk memudahkan murid menguasai kemahiran-kemahiran yang seterusnya.

2.0          Rancangan Pelajaran Harian
2.1          Tarikh              : 17 JULAI 2013                                             
2.2          Hari                 : Rabu
2.3          Masa               : 0930 hingga 1000
2.4          Kelas               : Tahun 4 Amanah
2.5          Bilangan Pelajar          : 26 orang
2.6          Mata Pelajaran            : Matematik
2.7          Tajuk                           : Unit 9 : Ukuran Panjang
2.8          Kemahiran      : i.        Memahami  unit piawai seperti meter dan sentimeter                                               adalah lebih tepat  dalam membuat ukuran.
                          ii.        Membuat ukuran panjang dengan pembaris atau pita                                               pengukur.
2.9          Objektif           : Pada akhir pembelajaran murid akan dapat:
                                                          i.      Mengenal unit piawai dalam ukuran panjang iaitu meter dan sentimeter dan  simbol unit piawai meter ialah “ m ” dan sentimeter ialah “cm ”.
                                                         ii.      Murid  memahami  “cm ”adalah unit  piawai bagi ukuran jarak yang lebih pendek manakala  “m ” adalah  unit piawai  bagi ukuran  jarak yang  lebih  panjang.
                                                        iii.      Murid  boleh  mengukur  dengan  cara  yang  betul dengan  menggunakan unit  piawai.
2.10       Pengetahuan Sedia Ada         : Murid   sudah  mengenal  pembaris  dan  pita                                                           pengukur  dan  mengetahui  bahawa  pembaris                                                        bukan saja dijadikan alat membuat garisan malah                                                      pembaris adalah  salah satu  jenis  alat pengukur.
2.11       Konsep Matematik      : Mengenal  unit piawai bagi ukuran panjang berdasarkan                                          sistem  metrik.
2.12       Alat Bantu Mengajar   : Pembaris  sentimeter(cm) ,Pembaris meter (m)  , pita                                             pengukur ,teka-teki  , pensel, gelas, buku, slideshow                                                dan lembaran kerja.
2.13       Nilai     : Mematuhi  peraturan , berdisiplin dan bekerjasama.

2.14       Langkah-langkah pengajaran dan pembelajaran
Langkah
Masa
Isi
Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
(5 minit)
Menarik minat murid dalam mengaitkan tajuk pelajaran
·       Guru memaparkan teka-teki menggunakan slideshow.
Badanku leper dan lurus memanjang. Badanku bertanda dituliskan nombor. Jika hendak mengukur, jangan lupa cari aku. Wahai kawan-kawanku cuba teka siapa aku?
·       Guru bertanya kepada murid tentang kegunaan pembaris.
·          Murid memberi respon berkenaan teka-teki.

·          Jawapan teka-teki : PEMBARIS





·          Murid menyatakan kegunaan pembaris
Strategi
·      Soaljawab teka-teki seluruh kelas .
·      Pendedahan pengetahuan sedia ada murid.

ABM
·      slideshow

Langkah Pertama (10 minit)

Mengenal unit piawai cm dan m adalah unit standard bagi ukuran panjang
·       Guru menunjukkan unit yang ditulis pada sebatang pembaris.
·       Guru memperkenalkan simbol "cm" dan "m".
·       Guru menerangkan unit piawai meter dan sentimeter adalah unit standard bagi ukuran panjang.
·       Guru menerangkan perkaitan antara unit tersebut.
·       Guru menyoal tentang perkaitan antara unit.
·          Murid mengamati unit ditulis pada pembaris masing-masing.
·          Murid memahami unit standard bagi ukuran panjang.



·          Murid menjawab dan membaca simbol bagi meter ialah “m” dan simbol bagi sentimeter ialah “cm”.
Strategi
·         Soaljawab

Nilai
·        Berdisiplin
ABM
·      Slideshow
·      Pembaris
·      Pita Pengukur
Langkah Kedua (10 minit)
Mengenal unit piawai cm dan m adalah unit standard bagi ukuran panjang

Cara mengukur dengan betul.
·       Guru menanya murid tentang simbol “m” dan “cm”.



·       Guru menunjukkan  cara-cara mengukur  dengan alat-alat  pengukur dengan betul.
Teknik mengukur
o  Meletakkan objek lurus bermula dari titik "0".
o  Kemudian , melihat lurus atau tegak  mengikut hujung objek atau kepanjangan atau ketinggian objek tersebut.
·          Murid menjawab dan membaca simbol bagi meter ialah “m” dan simbol bagi sentimeter ialah “cm”.

·          Murid memahami cara-cara mengukur dengan betul mesti bermula dari "0".

·          Murid memerhati cara mengukur dengan betul.

Strategi
·      Tunjukcara
·      Soaljawab
ABM
·      Slideshow
·      Pembaris
·      Pita Pengukur

Langkah Ketiga (15 minit)
Cara mengukur dengan betul.

·         Guru meminta murid menunjukkan cara mengukur.
·          Murid  menunjukkan cara mengukur ketinggian  gelas , panjang dan tebal buku.
Strategi
·         Latihan amali
ABM
·         Gelas
·         Buku
·         Pembaris
Langkah Keempat (15 minit)
Perbezaan antara dua unit.


Mengukur dengan menggunakan unit piawai
·         Guru meminta murid membuat  perbandingan antara  meter  (m) dengan sentimeter (cm).



·         Guru agihkan murid dalam kumpulan.

·         Guru berbincang permintaan soalan dengan murid.

·         Guru minta pelajar menunjukkan alat pengukur yang diminta dalam soalan.

·         Guru meminta murid untuk mengukur alat atau bahan dalam kelas.

·         Guru berbincang jawapan bersama murid-murid.
·        Murid memahami  “cm” diguna untuk jarak yang    pandek. “m” untuk  jarak  yang  lebih panjang .

·        Murid bergerak dalam kumpulan.





·        Murid menunjukkan pengukur yang diminta oleh guru.

·          Murid mengukur alat atau bahan yang terdapat dalam kelas.

·          Murid melaporkan  kepada guru sukatan yang mereka perolehi.
Strategi
·        Perbincang-an
·        Aktiviti kumpulan

Nilai
·        Bekerja-sama
·        Berdisiplin
·        Mematuhi arahan


ABM
·        Pembaris
·        Pita penyukat

Penutup (5 minit)
Imbas kembali isi    pelajaran
·         Guru menyoal murid untuk mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
·         Murid  diberi lembaran kerja tentang ukuran panjang dan perlu  disiapkan di rumah.
·        Murid menjawab soalan guru


2.15       Refleksi :
                              i.          13 orang murid menguasai keseluruhan kemahiran diajar.
                             ii.          9 orang murid menguasai unit piawai dan perbezaannya.
                            iii.          4 orang murid masih belum menguasai sukatan piawai.


3.0          Miskonsepsi Pembelajaran
Empat orang murid mengalami masalah dalam menguasai penggunaan unit piawaian. Antara masalah yang dihadapi oleh empat murid tersebut ialah;
3.1          Tidak dapat mengenali jenis piawaian yang digunakan untuk membuat sukatan mengikut panjang sesuatu bahan.
3.1.1      Masalah ini berlaku apabila murid tidak memahami unit piawai sukatan yang hendak digunakan.
3.1.2      Murid belum lagi memahami nilai kecil digunakan untuk objek yang lebih pendek dan nilai besar digunakan untuk objek yang lebih panjang.
3.2          Tidak dapat membuat sukatan dengan betul.
3.2.1      Masalah ini berlaku kerana murid membuat sukatan menggunakan pembaris bermula dari kiraan "1" dan bukannya "0".
3.2.2      Murid memikirkan bahawa setiap sukatan bermula daripada "1" kerana pengiraan biasa bermula daripada "1".
3.3          Tidak dapat mengira sukatan yang dibuat.
3.3.1      Masalah berikut pula ialah mengenai murid yang tidak memahami cara membuat sukatan dan tidak dapat mengira sukatan yang dibuat.
3.3.2      Masalah ini biasanya murid cuai dalam membuat sukatan terutamanya menggunakan pembaris pendek untuk objek yang lebih panjang.
3.3.3      Sukatan yang dibuat selalunya tidak tepat apabila mengukur menggunakan alat yang sama secara berulang-ulang.
3.4          Tidak dapat membeza antara dua bacaan unit piawai.
3.4.1      Masalah berikut adalah masalah murid membuat perbandingan antara dua unit yang digunakan.
3.4.2      Selalunya murid tidak memahami unit kecil berbanding unit besar.





4.0          Mengatasi Masalah Miskonsepsi
Cara paling mudah untuk mengatasi miskonsepsi di atas adalah menggunakan kad petak. Penggunaan carta gambar juga dapat dipelbagaikan untuk mengatasi masalah-masalah di atas. Oleh itu, masalah tersebut dapat di atasi secara menyeluruh seperti digambarkan di bawah.
4.1          Masalah 2.1;
4.1.1    Murid diperkenalkan dengan dua kad unit piawai di bawah.
4.1.2    Murid diarahkan untuk membuat sukatan dan membandingkan gambar     yang mana lebih mudah digunakan.
            Contoh:
            kad petak sebagai pembaris untuk mengukur
            Kad petak dalam hitungan sepuluh

            Contoh aktiviti:
Sukatan tinggi buku


4.2          Masalah 2.2 ;
4.2.1    Murid menggunakan kad yang sama untuk membuat sukatan dan             mengiranya satu persatu.
4.2.2    Murid dikehendaki menggunakan kad petak hitungan sepuluh terlebih        dahulu sebelum menggunakan kad petak.
            Contoh:
            Contoh aktiviti:
            Kiraan sukatan di atas ialah 35 cm.




4.3          Masalah 2.3 ;
4.3.1    Selepas murid membuat sukatan menggunakan kad tersebut, murid          dikehendaki untuk menghitung jumlah petak yang mencukupi sukatan yang dibuat.
            Contoh:

            Contoh aktiviti:
 


           

            Ukuran di atas adalah 11cm.








4.4          Masalah 2.4 ;
4.4.1    Menggunakan kad yang sama murid mula-mula membuat sukatan.
4.4.2    Murid membuat perbandingan dengan menukar kad yang satu lagi untuk   membuat sukatan.
4.4.3    Pastikan ukuran yang hendak dibuat adalah menjangkau satu meter          supaya mudah murid untuk memahaminya.
4.4.4    Guru juga mesti membuat kad petak yang berukuran satu meter.
4.4.5    Akhir sekali murid membuat perbezaan antara unit piawai.


5.0          Kesimpulan
Murid-murid yang menghadapi masalah miskonsepsi dalam membuat sukatan panjang sebenarnya lebih mudah diatasi jika murid-murid sebegini diajar secara pembandingan menggunakan bahan maujud.

Di samping itu, bahan-bahan tersebut mesti dalam bentuk berpetak dan mudah digunakan. Murid-murid mesti boleh menyusun petak-petak tersebut untuk memahami konsep sukatan panjang.


Perbandingan antara unit piawai yang hendak diajar juga memerlukan guru untuk membuat alat bantu mengajar yang lebih sesuai digunakan. Dengan itu, guru boleh membantu murid memahami konsep ukuran.